HONORING ATHLETIC EXCELLENCE IN MONROE COUNTY, INDIANA!
OUR BOARD OF DIRECTORS

Kit Klingelhoffer, President

Grier Werner, Vice President

Amy Crozier, Secretary

Nancy Werner, Treasurer

Bill Atkinson

John Baker

Ann Carpenter

Mark Deal

  • Facebook Social Icon

Monroe County Sports Hall of Fame - Proudly created with Wix.com

EMAIL US
BANQUET DATE

July 12, 2019

THANK YOU SPONSORS!

Comprehensive Financial Consultants

Smithville Fiber 

Wagon Wheel 

Chandler Funeral Home, Inc.

Luke Eades, DDS, PC 

Midwest Color Printing 

Kirkwood Photo 

Markey's Rental & Staging

Monroe Convention Center 

The Herald Times

Bob Hammel

David Hayes

Lynn R. Houser

Patricia Houser

David Pillar

Lance Ringler

Missy Ringler

Sandy Searcy

Joe Smith

‚Äč

Tucker Blackwell – Bloomington High School South – Basketball, Baseball

Four-year starter, basketball; 2016 H-T All-Area Player of the Year in basketball; finished with 1,335 career points; named to Indiana High School All-Star Team; although injury kept him from playing in Kentucky series, he received the event’s John R. Wooden Citizenship Award; played shortstop on South’s 2016 sectional champions; Honors Diploma; U.S. Army Scholar Athlete; Conference Indiana Scholar Athlete; athletic scholarship to U.S. Military Academy at West Point.

 

Brayden Patton – Edgewood High School – Football, Basketball, Track

H-T All-Area in football and basketball in 2015-16; All-Area First Team in football, 2015, second team in 2014; Indiana Football Coaches Association All-State, 2015; in basketball he led Edgewood in scoring (15.8) and rebounding (8.8) his senior year, earning team MVP honors and making All-Region Second Team and Honorable Mention All-State; in track he was a conference runner-up in the shot put; Academic Honors Diploma; will play football at Northern Illinois.

 

Cherise Otter – Bloomington High School South – Golf, Basketball

H-T All-Area Golfer of the year all four years; 2014 girls’ state medalist in golf; tied for second in 2015; H-T Player of the Year in girls’ basketball, 2016; National Honor Society; Honors Diploma; President’s Award for Educational Excellence; Athletic Director’s Award; South Central Leader of Tomorrow; Ruth Hidore Award; LOTS; athletic scholarship to University of Missouri.

 

Erin Sherfield – Edgewood High School – Basketball, Track

H-T All-Area First Team in basketball, 2015, 2016; All-Western Indiana Conference 3 years; Hoosier Basketball Coaches All-Region Team, 2016; Indiana Basketball Coaches Association Academic Honorable Mention, 2016; second in career assists, 6th in steals, 9th in 3-pointers; Academic Honors Diploma; Spanish Honor Society.

 

Grace Heeb – Bloomington High School North – Track, Cross Country

Fourth in 300 hurdles, fifth in 100 hurdles at 2016 state meet, setting school records in both; sectional and regional champion in both; fourth in 100 hurdles at 2015 state meet and sectional champion in 100 and 300 hurdles; runner-up in both at 2015 regional; state qualifier in 3 edvents 2013-14; member of 4 x 400 record-breaking relay team; H-T All-Area all 4 years and the 2016 co-Track Athlete of the Year with South’s Megan Grabowski; Conference Indiana Scholar Athlete; Leaders of Tomorrow; Leadership Opportunities Through Service (LOTS). Athletic scholarship to Indiana University.

 

Malik Laffoon – Bloomington High School North – Basketball

Leading scorer in basketball the last two years; two-time H-T All-Area First Team selection; All-Conference Indiana, 2016; 2016 track season shortened by injury after a junior year in which he qualified for state in two events; sectional and regional champion in the high jump, 2015; Morrison Scholarship; James Massey Leadership Award; named Outstanding Male Black Leader of Tomorrow Award by the City of Bloomington Commission on the Status of Black Males; Student Athletic Board member; athletic scholarship to Anderson College.

2016 Scholarship Winners